Skip to main content

Ostatnio pisałem o tym jak wykrywamy podsłuchy w pomieszczeniach np. w domu czy biurze a przecież w samochodzie również spędzamy bardzo często kilka godzin dziennie. Prowadzimy rozmowy przez telefon, umawiamy spotkania, ustalamy poufne kwestie, rozmawiamy z pasażerami. Dlatego właśnie nasz pojazd może stać się celem dla osoby pragnącej zdobyć wrażliwe informacje o nas. Podsłuch w samochodzie może być sporym zagrożeniem dla prywatności.

Jak wygląda i działa podsłuch w samochodzie?

Urządzenia montowane w samochodach są niewielkie i łatwe do ukrycia. W przypadku podłączenia do stałego zasilania, co zdarza się coraz częściej, mogą pracować praktycznie bez przerwy. Funkcje zależą oczywiście od modelu. Mogą to być miniaturowe dyktafony, które po wykryciu dźwięku nagrywają otoczenie na wewnętrzną pamięć. Do odsłuchania nagrań konieczne jest wyjęcie urządzania i zgranie na komputer plików audio. Popularne są również tak zwane VOXy, czyli podsłuchy GSM. W ich przypadku mogą do osoby prowadzącej inwigilację oddzwonić, również po wykryciu dźwięku. Niektóre z nich mają funkcję nagrywania na kartę SD, w przypadku kiedy podsłuchujący nie może w danym momencie używać telefonu.

Najbardziej zaawansowane, podłączane głównie do instalacji samochodu, nagrywają zdalnie dźwięk i wysyłają takie nagranie na email. Są trudne do wykrycia, ponieważ często montowane są głęboko w wyposażeniu samochodu. Mogą działać bez żadnej ingerencji użytkownika i nie są ograniczone miejscem w którym znajduje się pojazd, nie muszą być również ładowane.

Jak wygląda wykrywanie takich podsłuchów?

Wszystkie znane urządzenia, typu telefon komórkowy, lokalizator GPS muszą zostać wyłączone. Następnie używamy mocnego zagłuszacza, który „odcina” wszystkie sygnały radiowe i komórkowe. Tak przygotowane miejsce jest gotowe na użycie skanera – on wykrywa wszelki próbujący się połączyć sprzęt elektroniczny. Potrafi z dokładnością paru centymetrów wskazać, gdzie umieszczony jest podsłuch.

Samochód jest także dokładnie przeglądany – konieczny jest demontaż niektórych elementów wykończenia, jak elementy deski rozdzielczej, podsufitka itd. Sprawdzamy czy nie ma nigdzie ukrytego dyktafonu, mikrofonu prowadzącego do urządzenia podsłuchowego czy lokalizatora GPS.

Tak wykonane wykrywanie gwarantuje że we własnym samochodzie będziemy