Skip to main content

Kiedy zachodzi konieczność sprawdzenia wiarygodności osoby, trzeba wybrać sposób inwigilacji. Może to być zdrada partnera, męża czy żony, albo kontrola pracownika. Każdy przypadek jest inny i do każdego trzeba dobrać inne narzędzia. W przypadku kiedy chcemy monitorować skrycie dane pomieszczenie w firmie, w którym przebywa kilka osób, może sprawdzić się podsłuch GSM. To urządzenia przekazujące na żywo dźwięk za pomocą telefonii komórkowej.

Mają różne opcje: mogą oddzwonić po wykryciu dźwięku na telefon osoby nadzorującej lub odebrać automatycznie połączenie i umożliwić tym samym nasłuch na żywo. Niektóre modele mają funkcję nagrania otoczenia na kartę SD umieszczoną w podsłuchu. Podsłuchy GSM działają na kartach SIM dowolnego operatora i mają teoretycznie nieograniczony zasięg. Jednak jakość dźwięku niektórych tańszych modeli pozostawia wiele do życzenia – ze względu na to, że dźwięk przechodzi przez wiele nadajników sieci (BTW) dźwięk traci na ostrości i wyrazistości. Zaletą tych urządzeń jest mobilność, długi czas działania na baterii i łatwość ukrycia.

Inną, nieco bardziej skomplikowaną metodą jest założenie urządzenia, podłączonego do stałego zasilania. Tego typu podsłuch jest sterowany SMSem i nagrywa otoczenie przez wskazany czas, np. 30 minut. Po tym czasie nagranie zostaje wysłane automatycznie na maila osoby nadzorującej. Tu jakość dźwięku jest niezmiennie bardzo dobra a przy okazji zasięg mikrofonu to ok. 5 metrów. Minusem jest krótki czas działania na baterii i konieczność podłączenia do ładowania na stałe, co jednak w przypadku pomieszczenia nie jest aż tak istotne.

Urządzenia szpiegowskie mogą dostarczyć cennych informacji, jednak jeśli chcemy kontrolować konkretną osobę, skuteczniejszy jest program do podsłuchu  na telefon. Smartfon staje się wtedy przenośnym podsłuchem, dając dostęp do rozmów z Messengera, Whatsappa, Vibera czy Skype’a. Nagrywa rozmowy telefoniczne i wysyła je wraz z nazwą kontaktu i numerem. Ciekawą opcją we współczesnych programach jest też możliwość zdalnego przechwycenia zdjęcia ekranu czy podgląd przez kamery telefonu. Programy szpiegowskie podają też lokalizację, co może być niezbędne w przypadku śledzenia danej osoby.

Wybór zależy po prostu od oczekiwań, potrzeb i okoliczności sytuacji.